بُز روسیه سوریه کنترل آمریکا واشنگتن

بُز: روسیه سوریه کنترل آمریکا واشنگتن آمریکایی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر

قیمت دلار در بازار آتی ۱۰ تومان پایین‌تر از قیمت نقدی معامله شد. این افت قیمت در معاملات فردایی که حکم بازار ارز آتی داخلی را دارد، نشانه‌ای از کاهشی شدن انتظار

تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر

تغییر انتظارات در بازار دلا ر

عبارات مهم : بازار

قیمت دلار در بازار آتی ۱۰ تومان پایین تر از قیمت نقدی معامله شد. این افت قیمت در معاملات فردایی که حکم بازار ارز آتی داخلی را دارد، نشانه ای از کاهشی شدن انتظارات قیمتی معامله گران بود. کم کردن قیمت در بازار آتی در شش ماه گذشته بی سابقه بوده هست. پیش از این، معامله گران به واسطه ذهنیت افزایشی که نسبت به روند دلار داشتند، به طور مداوم این ارز را در معاملات آتی با قیمت های بالاتر از معاملات نقدی دادوستد می کردند. با این حال، در ۲ روز گذشته ریسک انجام معاملات فردایی اوج رفت؛ چراکه قیمت های آتی به سطح پایین تری نسبت به بازار نقدی رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛روز گذشته، قیمت دلار جهت دومین روز متوالی در معاملات فردایی پایین تر از معاملات نقدی قرار داده شد تا بتوان از عوض کردن انتظارات در بازار ارز سخن گفت. در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز ۱۱ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۴ هزار و ۱۸۰ تومان رسید. این در شرایطی بود که در معاملات فردایی این ارز ساعت ۳ بعدازظهر در محدوده ۴ هزار و ۱۷۰ تومان معامله می شد.

پایین رفتن قیمت معاملات فردایی نسبت به قیمت نقدی نشان دهنده آن بود که بازیگران تصور می کنند احتمال کم کردن زیاد قیمت در روزهای آتی زیاد از رشد هست. این اتفاق در حالی در بازار ارز رخ داد که از اواسط تابستان به طور مدام قیمت در معاملات اعتباری بالاتر از سطح نقدی بود. البته عده ای از معامله گران اعتقاد داشتند، روز چهارشنبه یکی از معامله گران بزرگ بازار دلار زیادی را به صورت آتی فروخت. آنها عنوان کردند، زمانی که این معامله گر چهارشنبه هفته گذشته اقدام به فروش کرده بود، قیمت ۳ روز بعد (یعنی روز شنبه۲۴ آذرماه) کم کردن بیشتری را تجربه کرد و موجب سود این معامله گر شد.

تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر

این اتفاق در یکی دیگر از هفته های آ ذرماه نیز رخ داده بود. به این ترتیب، ورود این معامله گر در موقعیت فروش در روز گذشته، این تصور را در میان سایر معامله گران ایجاد کرد که دلار روز شنبه نیز با افت بیشتری همراه خواهد شد. در نتیجه دسته مذکور نیز تحت تاثیر چنین ذهنیتی فروش ارز خود را اوج بردند.

روز سه شنبه، همسو با افت بهای دلار در بازار داخلی، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار داده شد و با ۳ هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۳۹۲ هزار تومان رسید. یکی از بااهمیت ترین عواملی که مانع از افت سکه به کانال پایین تر شد، زیاد کردن بهای اونس در بازارهای جهانی بود. اونس تا ساعت ۷:۳۰ بعدازظهر چهارشنبه به قیمت هزار و ۲۶۴ دلار رسیده بود. در مقابل، یکی از متغیرهایی که همراه با دلار قیمت فلز گرانبهای داخلی را تحت فشار قرار داده بود، ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی بود. در بعضی مقاطع این روز، بسته های ۲۰۰ تایی سکه عرضه شد و فلز گرانبهای داخلی زیر یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت دلار در بازار آتی ۱۰ تومان پایین‌تر از قیمت نقدی معامله شد. این افت قیمت در معاملات فردایی که حکم بازار ارز آتی داخلی را دارد، نشانه‌ای از کاهشی شدن انتظار

روز گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت ۴هزار و ۱۸۵ تومان شروع کرد که کاهشی ۶ تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز سه شنبه داشت. در ادامه روز، این ارز افت بیشتری را تجربه کرد و ساعت۳ بعدازظهر روی قیمت ۴هزار و ۱۸۰تومان به کار خود آخر داد.

پس از این ساعت، در معاملات غیررسمی قدرت بازار همچنان در دست کاهشی ها بود و قیمت در معاملات فردایی تا ابتدای محدوده ۴ هزار و ۱۷۰ تومان پایین رفت. به این ترتیب، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قیمت دلار در روز پنج شنبه نیز افت بیشتری را تجربه می کند. البته عده ای اعتقاد داشتند، دلار جهت پایین رفتن از محدوده ۴ هزار و ۱۷۰ تومان نیاز به عرضه زیادی دارد و قیمت در این محدوده از حمایت زیادی برخوردار هست.

به گفته فعالان، یکی از معامله گران بزرگ روز چهارشنبه عمدتا در موقعیت فروش آتی قرار داشت و عرضه مداوم او قیمت را تحت فشار قرار می داد. در کنار این، روز گذشته عامل افزایشی خاصی نیز در بازار حضور نداشت. در پنجمین روز هفته، قیمت حواله درهم در ابتدای محدوده هزار و ۱۵۰ تومان باقی ماند. شاید تنها عاملی که می توانست قیمت دلار را جنبش کند، اوج بودن ارزش این ارز در منطقه سلیمانیه عراق نسبت به بازار داخلی بود، هرچند که این فاصله نیز به اندازه ای نبود که معامله گران را ترغیب به آربیتراژ ارزی کند.

تغییر انتظارات در بازار دلا‌ر

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | روز چهارشنبه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs