بُز روسیه سوریه کنترل آمریکا واشنگتن

بُز: روسیه سوریه کنترل آمریکا واشنگتن آمریکایی اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

مسکو در تلاش است تا میان خواسته واشنگتن جهت دور کردن کشور عزیزمان ایران از جنوب و جنوب شرق سوریه، با تلاش کشور عزیزمان ایران و نیروهای نظام سوریه جهت کنترل بر م

پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

عبارات مهم : روسیه

مسکو در تلاش است تا میان خواسته واشنگتن جهت دور کردن کشور عزیزمان ایران از جنوب و جنوب شرق سوریه، با تلاش کشور عزیزمان ایران و نیروهای نظام سوریه جهت کنترل بر مناطقی در دو طرف عراق به توافقی دست یابد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، یک منبع روسی گفته هست، در پی داغ شدن جبهه جنوب سوریه مسکو به این فکر افتاد که امکان دستیابی طرف های درگیر به توافق از طریق تبادل اراضی و مناطق نفوذشان وجود دارد که مشمول بر دیر الزور در برابر رقه، گذرگاه التنف در برابر البوکمال و درعا برابر حومه آن و القنیطره می شود مانند چیزی که در گذشته در نزدیکی شهر حلب رخ داد و جرابلس در شرق حلب سپس منبج در برابر الباب مبادله شدند.

پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

پنجمین “منطقه امن” که در مورد آن مذاکراتی میان واشنگتن و مسکو جهت ایجاد آن در سوریه صورت می گیرد، اهمیت پیدا می کند، به خاص اینکه این امر با رویکرد بازیگران بزرگ جهت بررسی عوض کردن ماموریت “نیروهای شرکت ملل جهت آخر دادن به درگیری ها” در جولان (آندوف) همزمان شده است است تا اینکه به آنها اجازه حمل سلاح و استفاده از آن جهت دفاع از خود و حمایت از غیرنظامیان در جولان داده شود.

پیشتر واشنگتن از طریق کانال نظامی در پایتخت اردن به مسکو اعلام کرده بود که باید پیشروی نیروهای نظام و نیروهای هم پیمانش به سمت دو اردوگاه التنف و الزکف در مرزهای عراق متوقف شود.

مسکو در تلاش است تا میان خواسته واشنگتن جهت دور کردن کشور عزیزمان ایران از جنوب و جنوب شرق سوریه، با تلاش کشور عزیزمان ایران و نیروهای نظام سوریه جهت کنترل بر م

همچنین واشنگتن به اطلاع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق رساند که باید پیشروی نیروهای بسیج مردمی به سمت مرزها متوقف شود و سپس چندین بار جهت توقف این نیروها دست به بمباران زد و “خط قرمزهایی” را جهت آنها ترسیم نمود.

همزمان با این امر که طرف روسی به طرف آمریکایی اطلاع داد که با “خطوط” واشنگتن موافق هست، دو روز گذشته از یک منبع روسی نقل شد: «ما به آمریکایی ها اجازه نخواهیم داد که مرزهای سوریه و عراق را به صورت کامل تحت کنترل خود درآورند» و بعد از آن روسیه از نیروهای نظام و هم پیمانانش جهت پیشروی به سمت شرق جهت رسیدن به مرزها پشتیبانی هوایی کرد.

طبق گفته یک خبرنگار میدانی، نیروهای نظام و هم پیمانانشان از محور البصیری به العلیانیه و سپس الهلبه و کوه عش الغراب به شارة الوعر به مرزها رسیدند.

پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

وی گفت که طرحی از سوی دمشق، پایتخت کشور عزیزمان ایران و مسکو جهت پیشروی از چهار محور وجود دارد که این محورها عبارت است از پالمیرا به السخنه از طریق میدان نفتی ارک و از پالمیرا به سمت مرزها و از الزکف در شرق السویداء به التنف و از جنوب شرق حلب به غرب رقه و شمال شرق حماة و آنطور که این خبرنگار می گوید، نشانه از این امر رسیدن به دیر الزور جهت بیرون راندن داعش از آنجا است.

گره موجود از نظر واشنگتن در این امر این است که نیت هایی جهت حمله به اردوگاه التنف وجود دارد که این اردوگاه تحت کنترل نیروهای آمریکایی و انگلیسی و نروژی جهت آموزش گروه هایی از ارتش آزاد است.

مسکو در تلاش است تا میان خواسته واشنگتن جهت دور کردن کشور عزیزمان ایران از جنوب و جنوب شرق سوریه، با تلاش کشور عزیزمان ایران و نیروهای نظام سوریه جهت کنترل بر م

به همین دلیل، وزارت دفاع آمریکا مجددا بر نیت خود جهت دفاع از هم پیمانان خود (گروه های مخالف) تاکید کرد و این در زمانی است که یک مسئول روسی گفته است که کشورش نیتی جهت ورود به درگیری نظامی با آمریکایی ها ندارد، ولی “مرزهای مناطق را ترسیم می کند”.

این مساله نشانگر میل به مسکو برای”تعیین” مناطق نفوذ است به گونه ای که سیطره آمریکا و هم پیمانانش بر مناطقی در نزدیکی شهر درعا و القنیطره در جولان در جنوب سوریه تا التنف از یک سو و سپس مناطقی در رقه بعد از بیرون راندن داعش به وسیله نیروهای سوریه دموکراتیک و کنترل بر اردوگاه التنف باقی بماند و در مقابل، دو امر وجود دارد: نخست اینکه به نیروهای نظام و هم پیمانانش اجازه پیشروی به سمت شهر دیر الزور جهت کنترل بر آن داده می شود و در مقابل، هم پیمانان آمریکا از طریق شورای محلی منتخب که مورد حمایت نیروهای سوریه دموکراتیک هست، رقه را تحت کنترل خود درمی آورند.

پیشنهادات روسیه جهت تبادل اراضی در سوریه

کاملاً همانند آنچه که در نزدیکی شهر شمال شرقی حلب در زمانی رخ داد که نیروهای سوریه دموکراتیک منبج را تحت کنترل درآورده و سپس آن را به شورای محلی تحویل دادند و در مقابل، نیروهای سپر فرات که مورد حمایت ارتش ترکیه هستند، الباب را تحت کنترل خود درآوردند. این مبادله بعد از آن صورت گرفت که ترکیه ورود نیروهای نظام به شرق حلب را تسهیل بخشید و در مقابل، روسیه از نیروهای سپر فرات از جرابلس به مرزهای ترکیه پشتیبانی هوایی به عمل آورد.

با کنترل نیروهای نظام و هم پیمانانش بر دیر الزور و مناطق نزدیک به البوکمال، مسکو مسیر رابط میان شرق سوریه و جنوب شرقی آن را قطع کرده است و کشور عزیزمان ایران مسیری را از بغداد به دمشق به جای مسیر سابق که از التنف می گذشت، ایجاد کرده است.

دوم اینکه اجازه حضور نمادین نظام سوریه بر درعا از طریق برافراشتن پرچم و رسیدن به گذرگاه نصیب در مرزها در اردن داده و در مقابل، «منطقه امن» با تفاهم روسیه و آمریکا در مرزهای این منطقه و مکانیزم های کاری آن و روابط تجاری و اجتماعی اش با دمشق ایجاد می شود.

اما مساله قابل توجه این است که دو تحول رخ می دهد، نخست اینکه مذاکرات روسیه و آمریکا به بررسی منطقه پنجم می پردازد که متفاوت از چهار منطقه “کاهش تنش” هست. واشنگتن شرط گذاشته است که نیروهای هم پیمان سوریه در نزدیکی اردن و در جولان حضور نداشته باشند. دوم اینکه، مذاکرات غیرعلنی جهت عوض کردن ماموریت نیروهای آندوف شروع شده است است که آنها بعد از دستیابی به توافق آخر دادن به درگیری ها میان سوریه و اسرائیل در سال ۱۹۷۴ تشکیل شدند.

طبق گفته یک مسئول، کشورهای غربی پیشنهاد دادند که اجازه مسلح کردن این نیروها داده شود و این نیروها جهت “اهداف دفاعی” و همچنین “حفاظت از غیرنظامیان” در جولان مورد استفاده قرار بگیرند که در آنجا گروه های مسلح متعددی از جمله داعش مستقر هستند تا این مساله در شورای امنیت در آخرهای ماه جاری مورد بررسی قرار گیرد.

گفته شده، پلیس نظامی روسیه به السویداء آمده و ارتش روسیه پشتیبانی را از نیروهای نظام را فراهم کرده است که این نیروها هم پیمانان ارتش روسیه در مدیریت دو پایگاه طرطوس و لاذقیه به شمار می آیند.

در موازات با مذاکرات روسیه و آمریکا جهت دستیابی به تفاهم ها و مرزهای منطقه پنجم و مذاکرات روسیه، ترکیه و کشور عزیزمان ایران جهت تعیین خطوط تماس در مناطق چهارگانه، هر طرفی تلاش می کند تا جایگاه خود را در مذاکرات و مناطقی که بر اساس اولویت های استراتژیک هر طرف تحت کنترل هست، بهتر کند.

یک منبع روسی گفته است: در آینده، مذاکراتی جهت بررسی رابطه میان این مناطق و ماهیت نظام سیاسی تازه که مسکو اصرار دارد بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ باشد، صورت می گیرد ولی تا آن وقت باید دولت سوریه و پرچمش و بعضی از نهادهایش در تمامی مناطق حضور داشته باشند.

واژه های کلیدی: روسیه | سوریه | کنترل | آمریکا | واشنگتن | آمریکایی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs